Mazak
OPTIPLEX NEO 4020 10kW
10kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
10kW Fiber cutting Machine
10 kW
4000×2000mm
25mm
Japan
±0.03mm
Interested in the Mazak OPTIPLEX NEO 4020 10kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Large-format 10kW NEO series with AI-powered beam control and predictive maintenance.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Mazak |
| Model | OPTIPLEX NEO 4020 10kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 10 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | nLIGHT |
| Work Area (L × W) | 4000 × 2000 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Dimensions (L × W × H) | 9500 × 5000 × 2300 mm |
| Weight | 13000 kg |
| Power Consumption | 50 kW |
| Country of Origin | JP |
| Price Range | $400,000 - $600,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Mazak OPTIPLEX NEO 4020 10kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 20mm |
| Aluminum | 16mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
4000×2000mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Mazak OPTIPLEX NEO 4020 10kW
The Mazak OPTIPLEX NEO 4020 10kW features a 10kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Mazak OPTIPLEX NEO 4020 10kW 10kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide