Raytu Laser
RT-F1530 1kW
1kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
1kW Fiber cutting Machine
1 kW
1500×3000mm
10mm
China
±0.03mm
Interested in the Raytu Laser RT-F1530 1kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Compact 1kW fiber laser cutting machine, 1500x3000mm work area, cost-effective entry-level solution for thin sheet metal cutting.
Power vs. work area compared to 50 machines in this category
| Brand | Raytu Laser |
| Model | RT-F1530 1kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 1 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 1500 × 3000 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 5000 kg |
| Power Consumption | 8 kW |
| Country of Origin | CN |
| Price Range | $15,000 - $30,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Raytu Laser RT-F1530 1kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 10mm |
| Stainless Steel | 5mm |
| Aluminum | 3mm |
Find more machines matching these specifications
These alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
5 models available — sorted by power output
1500×3000mm
Steel: 10mm max
Common questions about the Raytu Laser RT-F1530 1kW
The Raytu Laser RT-F1530 1kW features a 1kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Raytu Laser RT-F1530 1kW 1kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide