Mazak
OPTIPLEX HP 3015 10kW
10kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
10kW Fiber cutting Machine
10 kW
3000×1500mm
28mm
Japan
2024
±0.03mm
Interested in the Mazak OPTIPLEX HP 3015 10kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
High-performance Mazak fiber laser optimized for maximum throughput. PreviewG CNC control with intuitive operation. Designed for high-speed thin-sheet production and thick-plate versatility.
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Mazak |
| Model | OPTIPLEX HP 3015 10kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 10 kW |
| Wavelength | 1070 nm |
| Laser Source | nLIGHT |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Repeatability | ±0.02 mm |
| Weight | 7800 kg |
| Control System | Mazak PreviewG |
| Cooling Type | Water |
| Power Consumption | 55 kW |
| Country of Origin | JP |
| Release Year | 2024 |
| Price Range | $250,000 - $350,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Mazak OPTIPLEX HP 3015 10kW
| Material | Max Thickness | Speed @5mm | Speed @10mm |
|---|---|---|---|
| Mild Steel | 28mm | 28m/min | 10m/min |
| Stainless Steel | 22mm | 18m/min | 6m/min |
| Aluminum | 20mm | 20m/min | 7m/min |
| Copper | 10mm | - | - |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 28mm max
Common questions about the Mazak OPTIPLEX HP 3015 10kW
The Mazak OPTIPLEX HP 3015 10kW features a 10kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Mazak OPTIPLEX HP 3015 10kW 10kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide