Coherent
ExactCut 230 100W
0.1kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
0.1kW Fiber cutting Machine
0.1 kW
230×230mm
0.5mm
United States
±0.002mm
Interested in the Coherent ExactCut 230 100W?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 34 machines in this category
Ultra-precision micro-cutting system for medical devices and electronics. Sub-micron positioning accuracy.
Power vs. work area compared to 14 machines in this category
| Brand | Coherent |
| Model | ExactCut 230 100W |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 0.1 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | Coherent |
| Work Area (L × W) | 230 × 230 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.002 mm |
| Weight | 800 kg |
| Power Consumption | 3 kW |
| Country of Origin | US |
| Price Range | $80,000 - $150,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Coherent ExactCut 230 100W
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 0.5mm |
| Stainless Steel | 0.3mm |
| Aluminum | 0.2mm |
Find more machines matching these specifications
These alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
230×230mm
Steel: 0.5mm max
Common questions about the Coherent ExactCut 230 100W
The Coherent ExactCut 230 100W features a 0.1kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Coherent ExactCut 230 100W 0.1kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide