OMTech
FC-105A 1kW
1kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
1kW Fiber cutting Machine
1 kW
1000×500mm
10mm
China
2024
±0.03mm
Interested in the OMTech FC-105A 1kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Power vs. work area compared to 50 machines in this category
| Brand | OMTech |
| Model | FC-105A 1kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 1 kW |
| Wavelength | 1070 nm |
| Laser Source | Raycus |
| Work Area (L × W) | 1000 × 500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Repeatability | ±0.02 mm |
| Weight | 600 kg |
| Country of Origin | CN |
| Release Year | 2024 |
| Price Range | $8,000 - $12,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the OMTech FC-105A 1kW
| Material | Max Thickness | Speed @5mm | Speed @10mm |
|---|---|---|---|
| Mild Steel | 10mm | 3.5m/min | - |
| Stainless Steel | 5mm | 2.5m/min | - |
| Aluminum | 3mm | - | - |
| Copper | 3mm | - | - |
| Brass | 3mm | - | - |
| Titanium | 3mm | - | - |
Find more machines matching these specifications
These entry-level alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
6 models available — sorted by power output
1000×500mm
Steel: 10mm max
Common questions about the OMTech FC-105A 1kW
The OMTech FC-105A 1kW features a 1kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the OMTech FC-105A 1kW 1kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide