Eagle Laser
iNspire 1530 10kW
10kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
10kW Fiber cutting Machine
10 kW
3000×1500mm
25mm
PL
±0.03mm
Interested in the Eagle Laser iNspire 1530 10kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Standard-format 10kW iNspire from Poland. High dynamics with linear motor drives.
Unmatched 6G acceleration with carbon fiber traverse and linear motors on all axes
The Eagle Laser iNspire redefines speed. Incorporating linear motors and a carbon fiber bridge, it achieves 6G acceleration and 350m/min positioning speeds. The eVa cutting head operates without internal moving parts, greatly reducing contamination risks. While the initial investment is very high, the cycle-time reduction for complex thin/medium sheets drives rapid ROI.
Best For: High-speed continuous production environments demanding maximum 150m/min cutting speeds
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Eagle Laser |
| Model | iNspire 1530 10kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 10 kW |
| Wavelength | 1064 nm |
| Laser Source | IPG |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Weight | 9000 kg |
| Power Consumption | 48 kW |
| Country of Origin | PL |
| Price Range | $200,000 - $350,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Eagle Laser iNspire 1530 10kW
| Material | Max Thickness |
|---|---|
| Mild Steel | 25mm |
| Stainless Steel | 20mm |
| Aluminum | 15mm |
Find more machines matching these specifications
These high-power alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Eagle Laser iNspire 1530 10kW
The Eagle Laser iNspire 1530 10kW features a 10kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Eagle Laser iNspire 1530 10kW 10kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide