Bystronic
3015 4kW
4kW Fiber
Product image not available.
Visit manufacturer for official photos.
Product images and specifications are property of their respective manufacturers. LaserSpecHub aggregates publicly available data for comparison purposes only.
4kW Fiber cutting Machine
4 kW
3000×1500mm
25mm
Switzerland
2024
±0.03mm
Interested in the Bystronic 3015 4kW?
Get pricing and availability from verified suppliers
Compared against 748 machines in this category
Power vs. work area compared to 51 machines in this category
| Brand | Bystronic |
| Model | 3015 4kW |
| Laser Type | Fiber |
| Power Output | 4 kW |
| Wavelength | 1070 nm |
| Laser Source | Bystronic |
| Work Area (L × W) | 3000 × 1500 mm |
| Positioning Accuracy | ±0.03 mm |
| Repeatability | ±0.02 mm |
| Weight | 5500 kg |
| Country of Origin | CH |
| Release Year | 2024 |
| Price Range | $250,000 - $310,000 |
Maximum cutting thickness across materials
Maximum material thickness and cutting speeds for the Bystronic 3015 4kW
| Material | Max Thickness | Speed @5mm | Speed @10mm |
|---|---|---|---|
| Mild Steel | 25mm | 13m/min | 3.5m/min |
| Stainless Steel | 12mm | 8m/min | 3m/min |
| Aluminum | 10mm | 10m/min | 3m/min |
| Copper | 6mm | - | - |
| Brass | 6mm | - | - |
| Titanium | 8mm | - | - |
Find more machines matching these specifications
These mid-range alternatives offer comparable specifications from other manufacturers.
7 models available — sorted by power output
3000×1500mm
Steel: 25mm max
Common questions about the Bystronic 3015 4kW
The Bystronic 3015 4kW features a 4kW fiber laser, suitable for metal cutting and sheet processing.
Contact suppliers for pricing, lead times, and detailed specifications for the Bystronic 3015 4kW 4kW.
LaserSpecHub connects you with verified equipment suppliers worldwide